نقد کتاب در جلسات همخوانی کتاب چگونه انجام می شود؟

نقد کتاب و جلسات همخوانی کتاب

نقد کتاب در جلسات همخوانی کتاب چگونه انجام می شود؟


نقد کتاب در جلسات همخوانی کتاب چگونه انجام می شود؟

 

در مطالب قبلی در خصوص نحوه تشکیل گروه کتابخوانی، نحوه همخوانی کتاب و همچنین فوائد همخوانی کتاب صحبت کردیم

در این مطلب قصد داریم در خصوص نقد کتاب در جلسات همخوانی کتاب به نکاتی اشاره کنیم.

 

برای همه پیش آمده است که حین مطالعه یک کتاب یا بعد از خواندن کامل یک کتاب با پرسش هایی در مورد محتوای کتاب مواجه شویم. برای مثال اتفاق های یک رمان را به درستی متوجه نشویم یا در مفهوم جملاتی و با حتی منظور نویسنده را در متن کتاب متوجه نشویم. اگر کتاب را بصورت انفرادی مطالعه کنید ممکن است خیلی پیگیر یافتن پاسخ این پرسش ها نشوید و یا اینکه با جستجو در اینترنت پاسخ های سطحی به سوالات خود پیدا کنید و چه بسا  اینکار سردرگم تر شوید.

 

 

جلسات همخوانی کتاب در آکادمی پژواک به همراه نقد کتاب در کرج برگزار میشود.

 

 

در جلسات همخوانی کتابی معمولا روال کار بدین صورت است که بعد از مطالعه قسمت مشخص شده به نقد کتاب می پردازند.

نقد کتاب در جلسات همخوانی کتاب به این شکل انجام می شود:

 

راه های مختلف برگزاری جلسات همخوانی کتاب را میتوانید اینجا مشاهده کنید.

 

در ابتدا بعد از مطالعه قسمت مشخص شده از کتاب همه افراد نظر خودشان را در خصوص آن قسمت بیان می کنند به این کر نقد محتوا گفته می شود و نیازی نیست افراد شرکت کننده نظرات تخصصی  ارائه دهند و یا در مورد موضوع حرفه ای باشند، هر کسی با توجه به آنچه از کتاب دریافت کرده است نظر خود را بیان می کند. با اینکار ممکن است به پاسخ سوالاتی که در ذهن شما ایجاد شده است دست پیدا کنید. و حتی سوالات بیشتری برای شما ایجاد شود.

 

 بعد از اینکه همه افراد نظرشان را بیان کردند (و تاکید می کنیم برای موثرتر برگزار شدن جلسات همخوانی کتاب همه افراد نظراتشان را بیان کنند) شخص یا اشخاص برگزار کننده جلسه که به موضوع تسلط کامل دارند نه به عنوان معلم یا منتور یا راهنما بلکه بعنوان یک شخص شرکت کننده در کنار سایر حضار نظر خودش را بیان می کند، و می کوشد پاسخ مناسبی به پرسش ها و نقد های دیگران بدهد. و مهم تر از آن ایجاد سوالات و دغدغه های جدید در خصوص کتاب مورد باشد. به جرات می توان گفت ایجاد سوالات جدید و به فکر واداشتن شرکت کنندگان در جلسات همخوانی کتاب مهم ترین اتفاق در این جلسات است مه به مراتب از مطالعه خود کتاب نیز مهم تر می باشد

 

 

جلسات همخوانی و نقد کتاب در آکادمی پژواک برگزار می شود برای شرکت در این جلسات با شماره های موجود در سایت تماس و یا از طریق واتسپ ثبت نام کنید.

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید